Ionuț Băluță va avea ocazia să lupte din nou pentru centura EBU European la categoria 55 kg pe care a mai avut-o pe masă în noiembrie 2022, el fiind desemnat recent challenger obligatoriu la acest titlu. Deținătorul curent este englezul Liam Davies, care a câștigat-o chiar în fața lui Ionuț, apărându-și-o apoi cu succes de două ori la Jason Cunningham și Vincenzo La Femina.
După cum a declarat Ionuț pentru AEBOX, sunt șanse mari ca el să nu lupte cu Davies, englezul câștigând finalul săptămânii trecute meciul cu mexicanul Erik Robles Ayala pentru titlul IBO World și va renunța la centura EBU care va deveni astfel vacantă, urmând a fi disputată între Ionuț și un alt boxer desemnat de organizație.
EBU a stabilit data de 19 martie ca termen limită pentru înregistrarea ofertelor sau a înțelegerilor, atunci urmând să aflăm și noi care este următorul pas al boxerului nostru.
Toți reprezentanții noștri implicați în turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris au părăsit competiția. Ieri au fost ruinate și ultimele trei urme de speranță, Crinuța Sebe, Mihaela Bădescu și Andrei Arădoaie fiind învinși de adversarii pe care i-au avut în față.
În mod absolut inexlicabil, doar de ieri au început transmisiile în direct ale evenimentului, așa încât i-am putut vedea în sfârșit pe sportivii noștri evoluând.
Crinuța Sebe a avut o șansă foarte mare de a trece de mexicanca Suzette Ramirez, stilul ei bazat exclusiv pe atac și pe lovituri fără încetare având câștig de cauză în ochii tuturor celor cinci arbitri în prima repriză, condiții în care mai avea nevoie să fie preferată doar de trei arbitri în una din reprize. Unul dintre ai a văzut runda inaugurală chiar 10-8 pentru Sebe. Românca a început excelent și repriza a doua, în primul minut copleșind-o pe mexicancă cu lovituri din toate unghiurile. Chiar dacă pe fond de oboseală a lăsat piciorul de pe accelerație în ultimul minut, faptul că 3 arbitri au văzut-o câștigătoare pe mexicancă în rundul doi mi se pare profund ofensator la adresa bunului simț și a evidenței. Mexicanca și-a adjudecat repriza a treia, dar cărțile fuseseră deja încurcate de incompetența celor numiți judecători. Dincolo de amărăciunea înfrângerii, Crinuța a arătat la doar 18 ani o disponibilitate la efort incredibilă, impresionând prin maturitatea fazei de atac și a deplasării. Dacă va pune accent pe apărare și condiționarea fizică, viitorul e al ei.
Imediat după anunțul ridicării suspendării pentru doping, anunț care ridică mai degrabă întrebarea care a fost prețul decât să-i reabiliteze reputația, Dillian Whyte și-a și anunțat revenirea în ring. Va face acest lucru în comania compatriotului nostru Cristian Ciocan, pe data de 17 martie în TF Royal Hotel & Theatre, Castlebar, Irlanda.
Whyte trebuia să boxeze în vara anului trecut cu Anthony Joshua, dar a picat unul din testele antidoping, fiind înlocuit cu Robert Helenius.
Atât Whyte cât și Ciocan revin după perioade lungi de inactivitate și după evoluții în care au rămas datori fanilor, Dillian fiind recompensat cu o decizie de casă în meciul cu Jemaine Ortiz din iulie 2022, iar Cristian abandonând în repriza a 4-a lupta cu Joe Joyce după ce fusese numărat de patru ori. Adevărul este că Cristian Ciocan își joacă inteligent palmaresul pe final de carieră boxând pe ringuri și pe burse la care cei mai mulți visează doar, dar dovedind în același timp și curajul de a da piept cu mulți dintre boxerii evitați ai celei mai grele dintre categorii. Bravo lui!
Și meciul cu Whyte este unul din care nu are foarte multe de pierdut, orice rezultat în afară de un knockout violent depășind așteptările. Multă inspirație în alegerea loviturilor, Cristian Ciocan!
Toți cei trei reprezentanți ai noștri care au urcat ieri în ringul de la Busto Arsizio pentru a-și juca șansele de calificare la Olimpiada de la Paris au coborât învinși.
Loredana Marin a capitulat în fața reprezentantei gazdelor, Alessia Mesiano, toți cei cinci arbitri preferând-o pe italiancă. Claudia Nechita a pierdut și ea toate reprizele în fața filipinezei Nesthy Petecio, fostă medaliată cu argint olimpic. Din păcare și ultimul român intrat în ring, Robert Jitaru și-a încehiat prematur parcursul, fiind învins cu 4-1 de ugandezul Joshua Tukamuhemwa. Aici lucrurile au fost mai strânse, un arbitru creditându-l pe Robert cu 29-28, iar trei pe ugandez cu același 29-28.
Azi vor urca în ring și ultimii trei români rămași în cursă. Mihaela Bădescu o va înfrunta în limitele categoriei 50 de kilograme pe poloneza Natalia Kuczewska, Crinuța Sebe o va ataca pe mexicanca Suzette Ramirez iar Andrei Arădoaie va face tot posibilul să-l mai bată o dată pe turcul Kaan Aykutsun. Succes tuturor!
Pe măsură ce fazele competiției avansează, urcușul devine tot mai greu, adversarii mai dificili. Ieri a fost o zi împărțită, Loredana Marin apropiindu-se la doar un pas de calificarea la olimpiadă, în timp ce Cosmin Gîrleanua terminat cu brațul jos înfruntarea cu bahreinezul Azat Makhmetov.
Loredana a învins-o pe japoneza Taguchi Ayaka cu o decizie de 3-2, ea fiind preferată de arbitrii din Kirghizstan, Argentina și Canada, cei din Ucraina și Maroc vâzând-o câștigătoare pe adversara sa. Ultimul hop în drumul spre Paris îl va reprezenta italianca Alessia Mesiano, care a învins-o cu 4-1 pe mexicanca Solis Guadalupe.
În competiția masculină, din păcate Cosmin Gîrleanu a pierdut prin decizie unanimă confruntarea cu fostul kazahstanez, actual bahreinez, Azat Makhmedov, părăsind turneul. Trei arbitri au văzut meciul la limită, 29-28 pentru Makhmedov, iar ceilalți doi l-au creditat cu toate reprizele.
Astăzi avem trei români în ring. Claudia Nechita va lupta cu legenda filipineză Nesthy Petecio, Loredana Marin se va bate pentru un loc în semifinală cu Alessia Mesiano iar Robert Jitaru va avea de trecut de brațele lungi ale ugandezului Tukamuhebwa Joshua. Succes tuturor!
Trei dintre reprezentanții noștri au urcat ieri în ringurile de la Busto Arsizio pentru a-și juca șansele de calificare la Olimpiada de la Paris.
În gala de dimineață, Loredana Marin nu a stat mult la discuții cu ghaneza Mohammed Anatu încheind partida în chiar prima repriză prin inferioritatea adversarei. Și e foarte bine că a fost așa, Loredana urcând și azi în ring pentru a accede în sferturile de finală ale categoriei 60 de kilograme. Ea o va întâlni pe japoneza Taguchi Ayaka, surprinzătoarea învingătoare a indiencei Jaismine Jaismine în turul inaugural.
În a doua gală a zilei, Robert Jitaru a făcut o demonstrație de măiestrie înaintea namibianului Shailemo Elifas, pe care l-a învins printr-o decizie unanimă cu scoruri care au variat de la 30-26 la 29-27. Robert a boxat dezinvolt, demonstrând poftă de box și arătând că revenirea îi priește. În turul următor el va da piept mâine cu ugandezul Joshua Takumuhebwa, un boxer interesant, înalt, cu brațe lungi și cu volum bun de lovituri.
Și pentru că nu totul merge conform dorințelor noastre și boxul te pune inevitabil în fața realității obiective, în ultima gală a zilei Marcel Nistreanu a fost învins printr-o decizie 5-0 de georgianul Mediev Eskerhan, care și-a adjudecat toate cele trei reprize pe toate cărțile de arbitraj.
Așa cum spuneam azi intră din nou în ring Loredana Marin, iar de la băieți îl avem pe Cosmin Gîrleanu care se va bate cu kazacul ce reprezintra Bahreinul Azat Makhmedov. Mult succes!
Debut promițător în primele două zile de concurs din cadrul primului turneu preolimpic de calificare din Italia. Ieri, Cosmin Gîrleanu a trecut printr-o decizie de 4-1 de reprezentantul Irlandei la categoria 51 de kilograme, Sean Mari. În turul următor Cosmin va încrucișa mănușile cu uzbecul Azat Makhmetov, care reprezintă Bahreinul la aceste calificări.
Azi, în cadrul categoriei 80 de kilograme, Andrei Arădoaie a trecut de ugandezul Yusufu Nkobeza prin decizie unanimă. În mod normal, următorul adversar al lui va fi turcul Aykutsun Kaan, pe care Andrei l-a mai bătut o dată clar în vara anului trecut.
Mîine vor întra în concurs și ceilalți doi reprezentanți ai noștri de la masculin precum și Loredana Marin din echipa de fete:
63.5kg: Robert Jitaru vs. Elifas Shailemo (Namibia)
71kg: Marcel Nistreanu vs. Eskerkhan Madiev (Georgia)
De mai puțin de 90 de secunde a avut nevoie Andrei Dascălu pentru a-l spulbera pe Joe Jackson-Brown (7-0-0), obținând într-o manieră entuziasmantă cea de-a zecea victorie a carierei și adăugându-și la palmares centura BBBofC Southern Area a categorie supermijlocii.
Intrat tare în meci din prima secundă, Andrei a schimbat câteva jaburi de încălzire, appoi a dat drumul și brațului din spate. După fix 60 de secunde de la gongul de start, un clasic 1-1-2 cu directa de dreapta ce a aterizat pe urechea lui Jackson, i-a scurtcircuitat acestuia picioarele, obligându-l să asculte numărătoarea centralului. Barajul de pumni care a urmat imediat, l-a obligat pe arbitru să pună capăt întâlnirii, fiind evident că orice secundă pe care o mai petrece în ring englezul îi poate dăuna grav sănătății.
L-am rugat chiar pe Andrei să ne povestească în câteva cuvinte cum a simțit acest meci:
Am avut emoții foarte mari dar am reușit să mi le stăpânesc și să le transform în emoții constructive. Am vizualizat victoria și m-am rugat mult la Dumnezeu să fie lângă mine și să mă ajute să dau 100% din tot ce am. Într-adevăr nu mă așteaptă să vină KO-ul așa rapid dar cum am avut prima ocazie nu am stat pe gânduri și n-am risipit-o. Planul era să-l țin la distanță și să nu stau cu el la bătaie pentru ca el venit de la o categorie mai mare și ultimile două meciuri le-a câștigat prin KO în primele 2-3 reprize. Am vrut să-l studiez puțin și prin repriza 5-6 să încep să-l presez mai mult.
Văzând niște greșeli ale lui din primele secunde am zis să încerc o nefăcută și să văd dacă îl prind cu un “un-doi” jab de stânga și o directă de dreaptă puternică și îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru că l-am nimerit la fix. Au fost emoții mari pentru că era în joc mai mult decât palmaresul meu. Familia, prietenii, susținătorii mei erau acolo. Unii dintre ei au lipsit de la muncă pentru a veni să mă vadă, pentru că gala a fost vinerea. Nu voiam să îi dezamăgesc și vreau să le mulțumesc ca și-au făcut timp să vină 3 ore din Londra până Telford pentru a fi alături de mine. Mă bucur că am adus zâmbte pe buzele lor și a celor care au urmărit gala de acasă pe DAZN. Voi face asta de câte ori voi avea ocazia pentru a vă face pe toți mândri de mine.
Andrei Dascălu
Impresionantă declarația de forță a lui Andrei în fața unui adversar neînvins și cu un procentaj al KO-urilor superior. Spectaculoasă victoria dar mai ales maniera în care a fost obținută. Borna zece în boxul profesionist este cea care, dacă ai atins-o fără înfrângere, marchează de regulă trecerea de la stadiul de prospect la cel de aspirant cu intenții serioase. Privit prin prisma meciului de aseară, pentru Andrei Dascălu viitorul sună bine. Felicitări și la mai mare!
Dacă n-aș ști că e sfârșit de februarie, aș zice că e 1 aprilie. După anunțarea despărțirii de PBC a lui Canelo, lucrurile se desfășoară cu o viteză neobișnuită și pe traiectorii mai puțin logice.
Împotriva cursului jocului și a presupunerilor mele anterioare, un meci care părea extrem de greu de pus în practică și care fusese mărul discordiei în negocierile cu PBC, este anunțat ca fiind chiar următorul pentru Alvarez. Jaime Munguia este anunțat ca adversar pentru data de 4 mai. Chiar cu știrea în față, tot îmi vine greu să cred că poate fi atât de ușor. Sincer nu îl vedeam pe Canelo dornic să-și pericliteze momentul cu neînvinsul Munguia, care a arătat o creștere a calității exprimării de când a trecut la supermijlocie, acolo unde a produs un spectacol candidat pentru meciul anului cu Derevyanchenko și o victorie înainte de limită împotriva lui John Ryder, pe care Canelo îl învinsese doar la puncte.
După doar o luptă din cele trei contactate, Saul Canelo Alvarez și PBC și-au spus adios, mexicanul urmând cel mai probabil să revină la banii celor de la DAZN, planurile lui vizând un meci în aprilie cu Edgar Berlanga și un megafight pe finalul anului contra compatriotului Jaime Munguia.
În poziția de a stabili condițiile, Canelo și-a apărat interesele la maxim, solicitând burse astronomice și adversari aleși după un grafic stabilit de el și nu de postul de televiziune. Ori după ruperea parteneriatului dintre PBC și Showtime, banii au încetat să mai curgă la liber, așa încât cei de la PBC au impus pentru continuarea colaborării și mergând pe principiul ce-i în mână nu-i minciună, numele lui Jaime Munguia pentru 4 mai, lucru neacceptat de Canelo, Munguia reprezentând la acest moment un pericol mult prea mare.
Cel mai probabil, el va sări din nou în barca din care nu demult plecase, revenind în brațele lui Eddie Hearn care probabil îi va îndeplini dorințele și i-l va pune pe tavă pe Berlanga pentru 4 mai. Văzut până nu demult o senzație, Egar Berlanga a apus înainte de a străluci, după cele 16 meciuri consecutive terminate prin ko în prima repriză urmând alte 5 în care n-a mai impresionat, fiind pus la podea de Marcelo Caceres în 2009 și arătându-și apoi limitele cu Steve Rolls, stilul lui ultraagresiv transformându-se brusc în unul conservator și plicticos. Victoria de duminică în fața limitatului irlandez Padraig McCrory nu a făcut decât să întărească concluzia că steaua ieri strălucitoare a lui Berlanga, se cufundă cu fiecare apariție în mediocritate.
Mișcare inteligentă a lui Canelo, care ar împinge spre final de an speranțele fanilor mexicani de a-l vedea în ring cu Munguia, până atunci putându-se întâmpla o grămadă de neprevăzuturi și luându-și o misiune imediată mai mult decât realizabilă în persoana unidimensionalului neînvins Berlanga, pe care în mod normal ar trebui să-l bată cu o mână legată la spate și cu un ochi închis. Cam asta a fost ziua de azi. Să vedem ce ne aduce cea de mâine.